Buzz

O jedného boha dalej
18 Jul 2014
Peter Breiner
Zaciatkom augusta by som sa mal stahovat. Ako pri každom stahovaní, zistujem, kolko zbytocností sa zase nazhromaždilo. Vyhadzujem a rozmýšlam nad tým, že pri troche snahy by sa dalo vyhodit takmer všetko a ešte stále pomerne normálne existovat. Ale co by to bol za život, bez veciciek? Toto predsa nie, ani to...
V Afrike postupne vyvraždujú všetky slony a nosorožce, lebo idioti po celom svete si myslia, že im bude lepšie stát, ak budú jest prášok z klov. Ako protiopatrenie americkí colníci skonfiškovali sláciky madarskému orchestru, lebo niektoré mali slonovinovú intarziu.
Nad Ukrajinou zostrelili lietadlo. V Izraeli zacala pozemná ofenzíva. Irak sa rozpadáva. U nás už takmer neuplynie týžden, aby nejaký blázon nestrielal po spoluobcanoch arzenálom, ktorý si nadobudol vdaka slobode, co nás definuje ako krajinu. Ruská propaganda postupne presviedca obyvatelstvo, že zacne dalšia vlastenecká vojna a treba v mene božom a bátuškovom zase bojovat proti bezbožným fašistom.
V mene božom sa dejú najpodivnejšie veci po celom svete. Dokonca aj zázraky. Republikánsky zákonodarca Cassidy napríklad presadzoval zákon o povinnej výuke sexuálnej abstinencie na stredných školách. Nie bezpecný sex, nie sexuálnu výchova, nie prezervatívy. A boh vykonal zázrak. Cassidyho slobodná 17-rocná dcéra tak tvrdo abstinovala, až otehotnela. Podobný zázrak, ako ked zbožní slovenskí zákonodarcovia zachranujú tradicnú rodinu, o ktorej ani boh nevie, co vlastne je.
Inak ako boží zázrak nemožno oznacit ani fakt, že väcšina vraždenia v tomto pozemskom raji vychádza z náboženských konfliktov a z nebotycnej chamtivosti cloviecikov, ktorí sa božou vôlou ohánajú neustále. Alebo fakt, že na amerických územiach s vysokým výskytom náboženského nadšenia je rovnako vysoká ignorancia, tínedžerské tehotenstvo, slobodné matky a zlocinnost. V žiadnom prípade nejde o prícinnú súvislost. Cistá náhoda - ciže riadenie božie.
Bude sa mi o nieco lahšie balit. Idem vela veciciek povyhadzovat. A budem si pritom hovorit, že medzi ludmi náboženskými a nami nevercami nie je velký rozdiel. My rovnako neveríme vo všetkých ostatných bohov a bôžikov ako príslušníci ktoréhokolvek náboženstva. Akurát sme išli o jedného dalej.*

*(toto nemám zo seba, ale páci sa mi to)

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog