Buzz

Zamilujte sa, kým je do koho --- Fall in love, before there's no one
8 Aug 2014
Peter Breiner

Ráno som sa zobudil a Williamsburg Bridge za oknom bol celý ružový. Práve svitalo. Paráda.

Vybral som sa na futbal. Svet vyzeral ako obvykle, na prvý pohlad sa nezdalo, že od vecera zase bombardujeme nejakých fanatikov. A keby len to. Neriešitelná situácia v Izraeli sa stala ešte neriešitelnejšou. V Afrike sa Ebola šíri  a bolo by nacase obávat sa, ale to my nerobíme. Jednej z najväcších krajín vládne polonahý kágebák na koni. Jeho osobný Goebbels ho v ruskej televízii prirovnáva k Stalinovi. Myslí to ako kompliment, nie ako diagnózu. A vdaka tejto chorobe a propagandou zblbnutému národu, ktorý chce zase mat pocit hrdinstva z vítazstva nad fašizmom, bude možno pár desiatok kilometrov od môjho rodného mesta vojna. A...
Niežeby to bolo na tomto konci naozaj ružové. Priaznivci verejného nosenia zbraní vydali knižku pre deti od 5 rokov, v ktorej ich ucia o nesporných výhodách open carry a o tom, že mat pri sebe zbran je jedinou zárukou ozajstnej slobody, demokracie a spravodlivosti. O mrtvych detoch a IQ mlynceka na mäso sa tam nepíše.
Co sa spravodlivosti a rovnosti týka, máme. Postavili sme v liberálnom New Yorku nový domisko, v ktorom sme vybudovali osobitný vchod pre chudobnejších, ktorí byty nevlastnia, len si prenajímajú od mesta. Chudobu treba držat osobitne, aby bohatí nestratili pocit, že sú skutocne lepší ako zvyšok ludstva.
Citatelia z mojej generácie si iste pamätajú, akú alergiu v nás vypestovali komunistickí ideológovia, ked do nás tlacili frázy o sociálnom útlaku a nespravodlivosti v kapitalizme, až kým nás nepresvedcili, že nic také nemôže existovat. Potom to clovek vidí a neprestáva sa cudovat, že sa za tie utešené peniažteky dá naozaj kúpit aj demokracia, aj spravodlivost, aj zákony, ba aj najrovnejšia rovnost aká v trhovej ekonomike vyskytuje.
Aj globalizácia pomohla. Nielen, že vieme o všetkých prúseroch na Zemi, ale každý z nich nás môže zasiahnut. A neovplyvníme to. Cítim sa ako malý carodejnícek v Dívce na košteti, ktorý pocas krízy žalostne vykrikoval: "Když já umím jenom Hrnécku, var!"
Našim rodicom ani starým rodicom to nevydržalo. Vychutnajte si ružové rána, kým sú. Zamilujte sa, kým je do koho. Dajte tri góly. Porozprávajte sa s detmi. Kávicku. Trochu dobrej hudby. Paráda. FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog