Buzz

Dva dni s Andrejom / Two days with Andrej
2 Oct 2014
Peter Breiner


Dost vela ludí sa ma pýtalo, preco s ním nemám fotku. Aj by som si bol dal nejaký vtipný selfie, ale prišlo mi ho lúto. Chcel sa s ním totiž fotit každý. A tak je to dobre. Gašpi taký problém nemal, kedže bol populárny ako hemoroidy.

Bol to zaujímavý týžden. Najprv som bol clenom drumblového kvarteta, ktoré postavilo na nohy celú Redutu pocas koncertu BHS. Riaditel filharmónie mi tentoraz dokonca dovolil použit Steinway. Asi som sa od posledného razu zlepšil.
Potom som odcestoval domov, kde som sa na slovenskom konzuláte stretol s prezidentom. Pocas 22 rokov mojej emigrácie som mal pozitívne vztahy so slovenskou diplomaciou len za Martina Bútoru a teraz. Aj s newyorským konzulátom, aj s washingtonskou ambasádou sa máme radi a vychádzame si v ústrety. Je to dost rozdiel oproti casom, ked som mal koncert na Department of State vo Washingtone a slovenský velvyslanec, napriek oficiálnemu pozvaniu, zakázal úcast celej ambasáde.

Ešte veselšie než na konzuláte bolo na jednodnovom výlete s prezidentom do San Diega, kde sídli slovenská firma Eset (ak neviete, vyhladajte si, stojí to za to). Nie div, že sa dali dokopy, lebo sú slovenské biele vrany. Eset je jeden z mála, co nerobia biznis založený na odrbávaní a korupcii a prezident jeden z mála, co neprišli do politiky ryžovat.

Mna zavolali, aby som im zahral na recepcii. Jeho excelencia potom prišla na pódium (ako jediný bol na black tie evente v civile, co sa mi ako rebelovi-amatérovi páci) a pekne bez papiera v plynulej a  slušnej anglictine rozumne prehovoril k miestnej honorácii a hostom. Nikto sa konecne nemusel hanbit. A sedel som pri stole s posledným clovekom na Mesiaci, Eugenom Cernanom. Ani zaseknutý výtah to nemohol pokazit.


Rozmýšlam o com by som si mohol zahundrat, ale ešte aj Vilmoš a Stano, piloti vládneho Sierra-Sierra-Golf, sú dlhorocní kamoši a kolegovia, tak sa nedá. Tucko bolo plné mladých slovenských startupistov, ktorých prezident zobral so sebou nech networkujú.

Bolo príjemné sledovat ludí, žijúcich v 21. storocí, hladiacich reálne dopredu, so snahou urobit nieco pre ostatných. Napriek tomu, že mnoho ich spoluobcanov dáva prednost stredovekým petíciám o referende a absurdným poverám o rozprávkových bytostiach.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog