Buzz

Nerobme paniku predcasne! / Do not panic, please!
17 Oct 2014
Peter Breiner
Ak ste sa dali nachytat a mysleli ste, že to bude o odchode redakcie z redakcie, tak mi je lúto, aj ked to možno nie je najhoršia rada. Máme v Amerike ovela väcšiu, masovejšiu a neodôvodnenejšiu paniku. Ebola! Taká ešte nebola!
 Zatial nám umreli dvaja nakazenci, ale kedže sa blížia volby a médiá privítajú akúkolvek príležitost na vytváranie paniky, krajina je v smrtelnom ohrození a obcania žiadajú opatrenia. Od zákazu letov do celej Afriky, cez ozbrojenie všetkých obyvatelov, odvolanie Obamu, uzavretia hraníc s Mexikom, merania teploty cestujúcich až po zákaz výskytu neamericky zmýšlajúcich.
Meranie teploty sa úžasne osvedcilo už pri predchádzajúcej celosvetovej katastrofickej  epidémii - SARSe. Meranim teploty na rôznych letiskách po svete sa podarilo odhalit presne nula nakazených jedincov. A ostatné opatrenia budú rovnako úcinné.
Pozoruhodné je, že takáto panika nezavládla pri ovela smrtelnejších úkazoch. Desiatky tisícov ludí, vrátane malých detí tu rocne umiera vdaka absurdnej politike volného nosenia zbraní, ovela viacej ludí umiera na choroby zaprícinené žraním svinstiev a chorobným napchávaním sa, ale to nie je dôvod na nejaké znepokojovanie.
Dnes sa ozval aj Donald Trump, celý nervózny, a oznámil svojim prívržencom, že Obama je idiot, lebo nezakáže lety z Afriky. Prívrženci ho okamžite vyzvali, aby kandidoval na prezidenta.
Percento ludí v USA, ktoré je presvecené, že krajine hrozí vážne až velmi vážne nebezpecenstvo sa presne zhoduje s percentom ludí, ktorí sú presvedcení o existencii anjelov. Ale to nic neznamená. Náhodicka, žiadna kauzalita. Zdravý rozum, kde sa len pozriete. Kvôli tomu tiež nikto paniku nerobí.
Ak je Pentaféra povinná jazda, jasnozriví sovietski spisovatelia Ilf a Petrov presne popísali vznik komunistického súkromného milionára a zacali kapitolu v Zlatom telati výrokom "Väcšina velkých majetkov bola nadobudnutá nepoctivým spôsobom". Co sa ja tu po takmer 100 rokoch napechorím, vsjo jasno.


Po 25 rokoch, prepytujem, demokracie, nám tuším zacína dochádzat, že ozajstný kapitalizmus, rovnako ako ideálny komunizmus, existuje len na papieri. V skutocnosti ludia kradnú, klamú, podvádzajú a bezocivo odmietajú rešpektovat zákony trhovej ekonomiky, ktoré sú tak fajnovo vymyslené. Iný glóbus nemáme.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog