Buzz

Chvála profesionalizmu alebo Nech žijú inštalatéri
25 Nov 2014
Peter Breiner
Ked istá clenka istého hudobného zoskupenia pred pár týždnami napísala v istom .týždenníku stažnost na hudobných profíkov, že sú to vlastne inštalatéri, ci prostitútky s rýchlymi prstami, ktorí za peniaze a bez presvedcenia zahrajú cokolvek s kýmkolvek, taký malinký nožícek sa mi vo vrecku otvoril. Ktovie preco niekto vníma profesionála, ktorý dokáže veci lepšie, ako problém.
Minulý týžden zase clenka napísala stažnost na slovenského zvukára v "ceskom dome" v New Yorku. Nevedno celkom presne, o co išlo, kedže clánok je trošku hysterický, ale obvinuje zvukára z fyzického útoku na kapelku. Hm. Asi sa zapocúval.
Práve som sa vrátil z koncertu v ceskom dome, co je vlastne Czech Center, kultúrne zariadenie ceskej vlády na šírenie ceskej kultúry v New Yorku. Hral som tam s 12 tažkými profíkmi z NYC, všetci si pochvalovali.
Toto mesto blahodarne pôsobí na centrum tolerancie v mozgu, lebo v prípade CC sa Slováci a Cesi, dokonca v oficiálnych pozíciách, úplne normálne dohodli a tak v ceskom centre vôbec nie sú zriedkavé slovenské podujatia. Bez problému požicajú priestory, ked treba. Len v tomto roku som tam usporiadal už 6 koncertov. Vypredané. Ani raz nebol problém. S nicím. A v technike majú niekolko Slovákov, nielen jedného.
Minulý týžden som na scéne Classic Stage Company videl premiéru klasického muzikálu Allegro(Rodgers and Hammerstein). Pri prvom predvedení, v roku 1947, malo predstavenie okolo 100 úcinkujúcich. Táto verzia mala 12. Herci spievali (sólovo i zborovo), hercovali, tancovali a každý z nich hral na niekolko hudobných nástrojov. Bezchybne, cisto, naspamät. Ked herecka, ktorá už hrala na gitare, ukulele, husliach (zároven so spievaním a tancovaním) a flaute, zacala hrat na trúbke a potom na saxofóne, už aj ja, co som videl v tejto oblasti všelico, som sa cudoval. Rovnako ako ked trebárs metalisti Liquid Tension vybalili Gershwinou rapsódiu. Zahrajú cokolvek s kýmkolvek, inštalatéri akísi.
Bolo by dobre, keby namiesto "presvedcenia", osobitosti a originálneho prístupu (takto nazývajú zlé hranie, falošné spievanie a kompletne zabudnutelné pesnicky recenzenti) nastúpil trošku profesionalizmus nielen v hudbe, ale trebárs aj v profesorovaní, nakupovaní, poslancovaní, ministrovaní a tak.

Ked totiž zrazu zistíte, že je všetko upchaté vašimi výkalmi, musí to dat do poriadku inštalatér. Ak bude poruke.


FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog