Buzz

Možno to všetko ani nesúvisí. Alebo áno? / Maybe there is no connection. Or is there?
6 Jan 2015
Peter Breiner
V rámci povianocného výletu do Toronta sme sa s dcérou vybrali do kina na The Imitation Game, film o geniálnom matematikovi Alanovi Turingovi. Alan, okrem toho, že bol vlastne otcom pocítacovej vedy a umelej inteligencie, pocas druhej svetovej vojny rozlúštil tajomstvo nemeckej kryptografickej mašinky Enigma. Podla Winstona Churchila a mnohých dalších historikov to bol najdôležitejší individuálny prínos, ktorý pomohol Spojencom vyhrat niekolko dôležitých bitiek a skrátit tak vojnu o dva až štyri roky. V praxi to znamenalo približne 14 miliónov ludských životov.


Britské impérium sa mu primerane odvdacilo. V roku 1952 ho chemicky vykastrovali a v roku 1954 sa Alan otrávil kyanidom v nahryznutom jablku. Alan bol homosexuál a homosexuálne akty boli v tom case v Británii protizákonné.
V roku 1941 vydala slovenská vláda na 52 stranách tzv. Židovský kódex, ktorý v hlave III, paragrafoch 9 a 10 (z 270) zakazoval nielen manželstvá, ale aj pohlavný styk medzi židmi a nežidmi.
V USA boli platné zákony proti medzirasovým manželstvám. Úplne zrušené boli až výrokom Najvyššieho súdu v roku 1967. Rovnako existovali v USA aj zákony proti sodomii - homosexuálnym pohlavným stykom, ktoré sa v jednotlivých štátoch postupne rušili a v roku 2003 ich Najvyšší súd zrušil federálne.
Homosexualita bola považovaná za duševnú poruchu, rovnako ako drapetománia - sklon cernochov utekat z otroctva.
Rok 2015: V USA žije asi 12 miliónov ludí pochádzajúcich zo zmiešaných manželstiev. Otroctvo je nelegálne. Homosexualita bola vynatá zo zoznamu chorôb v roku 1973, drapetománia o nieco skôr. Celoštátna platnost manželstiev a adopcia detí same-sex pármi sa ocakáva v tomto, najneskôr v budúcom roku.
Americký, prepytujem, pastor Scott Lively, ktorý pomáhal v Ugande navrhovat a presadit ostré zákony proti homosexuálom, pretože mu boh nariadil vykynožit gejov, je obžalovaný zo zlocinov proti ludskosti.
Anglická královná už dávnejšie udelila Alanovi Turingovi královské odpustenie spolu s premiérskym ospravedlnením. Cestných doktorátov a iných pôct má na stovky. The Imitation Game vyhrala zatial 34 cien a má 57 nominácií na dalšie. Na rôznych mašinkách sa objavil symbol nahryznutého jablka.
Na Slovensku bude referendum.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog