Buzz

Oneskorené stanovisko k terorizmu a citlivosti / Delayed comments on terrorism and sensitivity
12 Jan 2015
Peter Breiner
Vážnost politickej udalosti pre USA posudzujem podla toho, ci môj bratranec Cary robí overtime. Je zamestnaný ako zvukár v ABC TV News, a ked sa nieco vážne stane, tak sa stažuje, že sa zase nevyspí. Na neho mal atentát priamy úcinok, dva dni sa nedostal k poriadnemu spaniu a zase nestihol príst namontovat káble k môjmu zložitému audio systému.
Ale srandicky nabok: 17 zavraždených, ohrozenie slobody slova, koniec európskej civilizácie, na letiskách sa budeme nielen vyzúvat, ale aj vyzliekat a predklánat a bezpecnostné zložky vytrápia ovela viacej 80-rocných stareniek na vozíckoch a kojencov, aby ich nikto neobvinil z racial profilingu ci islamofóbie.

Neviem ci ste si všimli, další islamisti z Boko Haram (v preklade Škodlivé knihy, náboženskí fanatici nemôžu potrebovat vzdelaných ludí)  zabili asi 2000 ludí v Nigérii (pocet mrtvych, nimi zavraždených za minulý rok tak stúpol na 10 000, vyše jeden a pol milióna ludí muselo opustit svoje domovy, ako samovražední atentátnici sú používané už aj malé deti...) Kedže boh si želá rovnováhu, tak krestanské milície v Stredoafrickej republike poriadajú etnické cistky, aby sa zbavili moslimskej populácie. OSN hovorí , že sa ešte nejedná o genocídu, len o cistky, takže sa netreba príliš vzrušovat. Minimálny odhad je 6000 mrtvych. Keby sme neboli takí globálni ako sme, možno by sa aj dalo povedat, že to na naše životy vplýva ovela menej ako zavraždení žurnalisti, ale je to dost masívne mávnutie motýlích krídel.
Každý je Charlie a všetci demonštrujú, lebo sa boja. Väcšina (podobne ako v slovenskom referendovom amoku) síce nevie presne coho, ale pochodujú. Tažko je urcit jednoznacnú prícinu. Náboženský fanatizmus, globalizácia, neúcta k náboženstvám, laxná imigracná politika, zúfalstvo ludí na okraji, multikulturalizmus, deštrukcia tradicných hodnôt a judeokrestanskej kultúry, celková liberálna zhovadilost ci generálny Armageddon? V každom prípade, ked sa ludia boja, zhrcia sa do klbka, vraj to máme imprintované z praveku. A politici sa na tomto budú vozit dôkladne, ešte aj tí z krajín, kde by si Charlie ani neškrtol.
V Amerike sme síce tiež Charlie, ale tu by taký casopis absolútne nemal šancu. Ak by si na niektorej univerzite študenti dovolili takto vtipkovat, tak majú po casopise, po štúdiu aj po kariére. Sloboda slova utrpela vážne zranenia kvôli citlivosti menšín, väcšín a všetkého ostatného. Ešteže politici nie sú nijako hájení, tak to si užívame. Charlie Hebdo by nemohol vychádzat ani v Izraeli, kde majú zákon proti urážke náboženského cítenia.
Na školách a v médiách v USA (a nie len) si už ani nestíhajú osvojovat, co je momentálne politicky korektné slovo na oznacovanie citlivých osôb, skupín, predmetov alebo cohokolvek. Kvôli študentom, ktorí majú offended feelings sa upravujú skriptá, prednášky, ba aj rušia študijné odbory. Sexual harassment je už úplne všetko. Ale boh nemôže chýbat v žiadnom prezidentskom prejave, ci volebnej kampani, aj ked nemá presnú denomináciu. Možno preto chýbal POTUS na parížskej demonštrácii. Citliví volici.
Ak by sa pokrytectvo dalo predávat, zachránilo by svetovú ekonomiku okamžite. Bohužial, s artiklom úspešne, dlhodobo, kartelovo a monopolne obchodujú náboženstvá. Trh nepustí.
Neexistujú štatistiky, ktoré by nám povedali, aké percento moslimov je naozaj mierumilovné, kolko je vražedných fanatikov a kolko je nerozhodnutých. Isté je, že sa tieto šialené ciny nedajú od náboženstva úplne oddelit, Vlády v Iráne a Saudskej Arábii vrážajú velké peniaze do podpory šírenia extrémistického islámu po svete a podla toho, co hovoria imámovia v mnohých európskych mešitách, sa im aj darí. Aj pocet regrútov sa zvyšuje.
Len minulý rok schválil saudský král zákon, ktorý vyhlásil šírenie liberálnych a ateistických myšlienok za teroristické akty. Liberálny bloger Raif Badawi bol minulý týžden zbicovaný za urážku islamu. Po tom, co v Saudskej napadlo trochu snehu, bola vydaná aj fatwa proti stavaniu snehuliakov.
Je smutné, že sa popri tomto všetkom vynoria hlasy, ktoré hovoria, že humoristi nemali provokovat a o vážnych veciach ako náboženstvo by sa nemalo žartovat. Jeden by si myslel, že  bizarné, absurdné, iracionálne a vzájomne si odporujúce ideológie by si nemali uplatnovat spolocenské nároky, výhody, ci dokonca špeciálnu ochranu pred humoristami. Nech je to posvätné meno prorokovo (ktorý sám neprekypoval súcitom k tým, co ho zosmiešnovali), špeciálna brooklynská verzia chasidskej šárie, tradicná slovenská katolícka rodina, pre ktorú je orálny sex sodomiou, alebo cokolvek iné.
Ja si po novinách srandujem už vyše dvadsat rokov, ale zatial o život nešlo. Ani na Slovensku, a už vôbec nie v Amerike, lebo napriek masívnemu pokrytectvu si tu ešte všelico môžeme povedat. Neodvažujem sa predpovedat, ktorým smerom sa svet pohne, ale treba dúfat, že to bude prec od vecí ako predpovede vyvraždenia celej Shootyho rodiny od proroka z Katolíckej univerzity v Ružomberku. Možno aj OSN si lepšie premyslí, ci zase schváli rezolúciu proti urážkam náboženstva, každorocne sponzorovanú islamskými štátmi.
Ako kedysi citovali nápis pri sovietskej rieke Ilf a Petrov, záchrana topiacich sa je vecou samotných topiacich sa. Ak som na nieco citlivý, je to môj problém, najmä v globálnom svete. V rámci mojich písaciek som jednak dourážal najrôznejšie subjekty a objekty, ale aj si vypocul a precítal (spolu s celou rodinou na niekolko generácií dopredu i dozadu) nekonecné množstvo najhrubších urážok. Nikoho som ani fyzicky nenapadol ani nedal na súd.
Hlboko a nenapravitelne ma uráža napríklad video z tlacovky Aliancie za rodinu. Kanclovité slintanie ma rozhorcuje tak, ako moslimov zobrazenie proroka ako prasata ci katolíkov karikatúry pápeža. 


Pokojne by sa dalo vyhlásit, že ak niekto zverejní takúto vulgárnost, tak zrejme nezvážil dopad tohoto neuváženého pocinu na citlivé duše liberálov, agnostikov a iných zastáncov menej tradicných rodín. Ale nikto nepôjde vytlkat okná na redakcii alebo prefackat redaktora.
Co sa týka receptu na vyriešenie momentálnej situácie, mám presne ten istý, ako všetci moji kolegovia komentátori, brilantní analytici, amatérski blogeri, ci profesionálni politici: nijaký.


FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog