Buzz

Stací jeden samopal! / One machine gun should be enough!
4 Feb 2015
Peter Breiner

Ako pekne sa nám na Slovensku rozmnožili demokrati,  dokonca z tých najnepravdepodobnejších kútikov. Organizácia, ktorá svojim rozhorceným clenom pri kauze Bezák vysvetlovala, že majú byt ticho, pretože vedenie vie najlepšie, co treba robit, sa zrazu ide pretrhnút vo vyzývaní verejnosti, aby si uplatnili svoje demokratické práva, medzi ktoré, podla nich, nijako nepatrí právo nedemokratické referendum ignorovat.
Keby som nemal klasické vzdelanie, aj by som sa cudoval. Ale kedže som cítal Haška, pamätám sa, ako citoval citlivé modlitby rozdávané rakúsko-uhorským vojakom na fronte: Dustojný arcibiskup budapeštský použil ve svých modlitbickách na príklad takových pekných vet: „Buh žehnej vašim bodákum, aby hluboko vnikly v bricha vašich neprátel. Necht nejvýš spravedlivý Hospodin rídí delostrelecký ohen nad hlavy neprátelských štábu. Milosrdný buh dejž, aby se všichni neprátelé zalkli ve své vlastní krvi, z ran, které vy jim nanesete!“
Slovenskí kolegovia, odchovaní ešte aj dobrou dávkou tisovskej humanity a demokracie, nijako nezaostávajú. Útocná formácia v zložení Baka - Maretta - Kuffa bicuje emócie, ako sa len dá. Aj nedá. Co na tom, že nevedia dat dokopy vetu, ktorá by mala zmysel? Co na tom, že o tematike nevedia nic a nenamáhajú sa ani nieco naucit? Demokratická direktíva otcov biskupov je jasná a basta. Ešte aj slovutný poslanec Mikloško nasával referendové odpovede s materinským mliekom. Hned som si spomenul na Amaltheu. Alebo na kumys.
Baka chce vytlacit z krajiny špinu a mor. Tatko Maretta, Bud Spencer slovenských knazov, pôsobivo hlbokým hlasom, pomaly a uvážene hypnotizuje svoje ovecky k zvýšenej demokratickosti takýmito nezmyslami (doslovný prepis jeho videa): "Tá historickost, kde s odvahou a vediac, co chce, akoby sa znova už tým spôsobom aktualizovala v dnešnom case. Aj dnes, ja a ty, každý z nás, môže sa vyjadrit k tomu, co aktuálne môžme prezentovat. A to je, ci sme v referende správne pochopili , co odpovedat a za co bojovat. A preto na prvú otázku urcite poviem a pozývam všetkých nás, aby sme boli úcastní." "Výchova detí, ked je adekvátna, tak je súcastou niecoho, co chce cirkev vo svojej formácii: odovzdávat pravdy, ktoré vedú, na základe vnímania detí, k správnej výchove. A tak otázky nie sú mätúce, nie sú namierené proti nikomu, ale vyjadrujú to, co by sme mali chciet všetci spolocne." Tomuto sa v Amerike hovorí "Redefining stupid, one sentence at a time"
Jeho kolega Kuffa, tiež v prekrásnom videjku, to má ešte jasnejšie.  Zacína svetoznámou Kuffovou teóriou delenia - alkoholici, narkomani a sexuáli sa delia na primárnych, sekundárnych a terciálnych (sic!). Tí poslední sú masoví a sérioví vrahovia a podla Kuffu s tým tvrdením súhlasí aj pápež. (Ten pre istotu medzicasom udelil po prvý raz v histórii súkromnú audienciu transsexuálovi. Kuffa si asi bude musiet pockat.). Po nesúvislom blúznení o tom, ako ho "niekde v Bruseli" mali zavriet do basy (!), ale on ich svojim bystrým umom a britkým jazykom natolko okúzlil, že ho pozvali na obed, prichádza Kuffova definícia demokracie: "Menšina môže diskriminovat väcšinu, pretože stací jeden samopal a diskriminujete celé lietadlo!" Hašek k tomuto dodáva: Psány byly tyto modlitbicky tak vášnive, že tam jenom na konci scházelo rízné madarské Baszom a Krisztusmárját!
Další kolega Lettrich, ktorý ma zjavne miluje ako seba samého, mi cez Facebook odkázal:Ja by som mu odkázal, že nebyt toho starého korunovaného žida, ktorý sa narodil pri somárovi, bol by dnes nezamestnaný.
Hovorca rodinnej aliancie, môj kolega zo Sme, ktorý podobne ako celá aliancia, delí ludí na slušných (tí, co pôjdu) a neokrôchaných (tí, co nepôjdu), mi zase vysvetlil, že som komunistický demagóg, po com sa odobral diskutovat do televíznej relácie, v ktorej aliancia prezentovala výlucne slušné a pravdivé fakty ako aj názory s úžasným odstupom. O falošných webových stránkach so zabudnutými odkazmi na Alianciu v zdrojovom kóde a falošných blogeroch, ktorých odhalí najjednoduchší Google search sa zmienujem len preto, aby bolo jasné, akú slušnost má Aliancia na mysli.
Na záver nieco, co nie je od Haška: nezúcastnit sa referenda je demokratická výsada každého obcana. V prípade nezmyselného referenda, aké je to zajtrajšie, snád aj nieco viacej.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog