Buzz

Dies Irae, Dies Illa...or - you are lacking exactly those skills to realize how stupid you are
1 Mar 2015
Peter Breiner
Je už dost tažké predstavit si, co sa môže stat medzi tým, co toto píšem a utorkom, ked by to malo vyjst. Chcel som pôvodne napísat, že svet sa zmenil na šialené miesto, kde už nic nie je isté a ludia sa správajú ako spolok bláznov. Ochota ubližovat si a zabíjat sa kvôli absurdným ideológiám, existujúcim len kvôli tomu, aby ludia zahnali strach zo smrti a nezmyselnosti existencie, kvôli mocibažnosti a chamtivosti, ci len z púhej pomätenosti,  je ohromujúca. Mal som dojem, že sa s ludstvom muselo nieco stat, ale nie je to nic nové.


Už Shakespearovi sa zdalo, že cas je z klbov von. Pred ním, v 13. storocí sa spievalo, že prichádzajú dni prekliatia a celý svet skoncí v popole. Mohli by sme pokracovat ovela dalej, k zisteniu, že ludstvo sa snaží o sebaznicenie takmer od pociatku. Aj ked  porovnaní s vekom uhlia sme tu len krátky okamih. A ak to takto pôjde dalej, o chvílu tu zase budú pobehovat len améby a vesmíru to bude úplne jedno.
Nepoucitelnost je tiež rovnako stará ako ludstvo. Nie je tažké nájst si fakty o Rusku pred pár desatrociami, ked tajná služba likvidovala všetkých, o ktorých si fúzatý paranoik myslel, že ho ohrozujú, ci to boli židovskí lekári, generáli alebo jeho najbližší spolupracovníci. Ako ruská propaganda používala všetky dostupné prostriedky, vrátane užitocných idiotov a platených agentov. Aké tažké je domysliet si, co sa deje v mozgu dalšieho bátušku, ktorý bol odkojený tou istou tajnou službou a používa rovnaké metódy?
A na druhej strane oceánu sa spolok dobre platených starých idiotov rozhodne, že bude dobré  obmedzit bezpecnostné opatrenia v celej krajine, lebo tak sa vlastne dokáže, že ich bláznivá ideológia je správna. Nevadí, že všetko naokolo svedcí o opaku, treba sa držat ilúzie, že vedia, ako svet funguje. Alebo sa rozhodnú, že ak chce niekto licenciu na strihanie vlasov, musí absolvovat 1500 hodín školenia, ale na licenciu na strelnú zbran nepotrebuje nic.
Mna už druhý den pobolieva oblicka. Asi by som si mal dat nejaké homeopatikum alebo Savo na precistenie. Inak by bolo tažké byt optimistom a dúfat, že ak napriek prevahe hlupákov a zloduchov ludstvo ešte prežíva, že to tak bude vždy.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog