Buzz

Poprosím diabla, aby zabil Americanov
3 Mar 2015
Peter Breiner
Asi by bolo namieste nieco o zavraždení Nemcova, ale o tom už písal každý a je to len kamiencok z obludnej mozaiky ruského marazmu, z ktorého už po stárocia nevedia vyviaznut. Sú v nom po krk napriek Rublovovi, Cajkovskému, Šostakovicovi, Gogolovi, Ilfovi a Petrovovi a Koncalovskému a Sorokinovi a mnohým ostatným, ktorí sa márne snažili oznámit svojim v kuse ožratým spoluobcanom, že sa dá aj inak.
Nám, ktorí tam nežijeme, slúžia k dotvoreniu mozaiky umelci. Už ste videli Leviatan? Jednoduchý a silný film, ktorý dáva odpoved na otázku, preco Nemcov zomrel, kto ho zavraždil, ako bude reagovat krajina, ba dokonca aj ako to celé dopadne. Ruské ministerstvo kultúry už vyhlásilo, že takéto filmy sa v ich bohabojnej a slušnej krajine už tocit nebudú.
Alebo - poznáte bývalého popa, potetovaného prezidentského kandidáta a momentálne hviezdu najpopulárnejšej ruskej soap opery Stážisti, Ivana Ochlobyština? 
Okrem toho, že požaduje zavedenie zákonov proti homosexuálom, navrhuje aj jednoduchšie riešenie: ich upalovanie zaživa. K tomu prihodí zopár jadrných nadávok a drísty o Sodome a Gomore a spoluobcania a pravitelstvo ho majú za to nesmierne radi. Pikantný faktík: jeho spoluherec v seriáli je americký herec Odin Biron. Tiež mimoriadne populárny, dokonca obsadzovaný aj do velkých úloh v moskovských divadlách. Ochlobyštin ho má tak rád, že vyhlásil "...ked poprosím diabla, aby zabil všetkých Americanov, budem žiadat, aby ta zachránil ako jediného...". Bude zaujímavé pozorovat, ako dlho Odin prežije, aj ako postava v seriáli, aj osobne, lebo práve  zverejnil, že je gay.
Niežeby sme idiotov ako Ochlo nemali aj v Americku. Požehnane. Homosexuáli sú podla nich na vine aj živelným pohromám. Tak ako som pocul majitela obrovskej moskovskej firmy vyhlásit, že ak niekto z jeho zamestnancov nechodí do kostola, dostane kopacky, ani v zemi slobody a domove odvahy sa nemôže stat, aby bol do vyššej funkcie zvolený obcan, ktorý je verejne neveriaci.Keby som bol politik alebo cirkevný funkcionár, asi by mi vyhovovalo, že si volici myslia, že niekomu na ich životoch naozaj záleží, aj ked je to len mystická bytost. Alebo že ozajstná spravodlivost príde po smrti, takže sa za života nechajú odrbávat o to lahšie.

Pre tých, co Leviatan nevideli: film koncí samovraždou.
========================
P.S. Dva dni po napísaní stlpceka som si precítal Ochlobovu reakciu na Odinov coming out: "Ked som sa dozvedel, že môj priatel je sodomita, búchal som si hlavu o stenu a preklínal osud." Možno by Odin už nemal chodit na prechádzky po mostoch.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog