Buzz

Prasa na cele
26 Mar 2015
Peter Breiner

Obcas sa stane, že narazím na informáciu, ktorej na prvý pohlad nemožno uverit a potom zistím, že mi unikol zaciatok. Neveriacky som pozeral na vyhlásenie slovenského premiéra, o tom že "...parlament je presne taký istý, ako bol predtým, je tam vysoká miera korupcie, obrovský vplyv oligarchov na politiku..." a nechápal som, co sa mohlo stat, až kým som neprecítal, že ide o parlament ukrajinský. Odlahlo mi. Ved si len predstavte, že takéto cosi by sa dialo v slovenskom parlamente. Asi by nás tiež museli príst oslobodit neexistujúci Rusi. 
Potom som sledoval diskusnú reláciu, kde si riaditel polície, investigatívny novinár, bojovný moderátor a zástupca protikorupcnej nadácie vzájomne blahoželali k tomu, že korupcia sa jednak zmenšila a tú co nezmizla, polícia velmi usilovne vyšetruje. Dokonca si na záver vymenili trická.
Potešil som sa, ale zároven si myslím, že na korupciu sú zjavne rôzne kritériá. Ja som si odniesol nesprávne návyky už z domu. Moja mama ma ucila v prvej triede. Úzkostlivo strážila, aby ju nikto nemohol ani náhodou obvinit z nepotizmu. Ked som úplne náhodou na telesnej vrazil do Jožka Haladeja a vybil mu zub, napeciatkovala mi na celo prasa a vodila ma po škole ako príklad chuligánstva. Ked mali ostatní rodicia problém, že máme v triede cigánskeho chlapca, posadila vedla neho mna. A tak dalej.
Dnes s úžasom hladím na slovenských politikov a sudcov, ktorí do funkcíí obsadzujú svojich blízkych i vzdialených príbuzných, prípadne celé dediny a nechápavo sa pýtajú, preco by ich deti a ostatné výhonky mali byt znevýhodnené pri výbere. Nuž, práve preto, vaše ctihodnosti a milí potentáti. Súcastou bremena verejnej služby by mala byt okrem bezvadnej odbornej spôsobilosti, ktorú všetci samozrejme máte, aj vaša bezúhonnost zjavná na prvý pohlad. Vrátane diskriminácie príbuzných. Transakcie by nemali byt tajné a sútaže by nemali vyhrávat firmy, v ktorých ste si pri zhánaní zabudli vlastnú hlavu.Ale to si ja len tak fantazírujem. Ved chlieb ci lístok na vlak si (zatial) môžeme kúpit bez protekcie. A veci ako schránkové firmy, emisie, verejné zaobstarávanie, rozdelovanie eurofondov ci reštrukturalizácia dlhov znejú pre väcšinu elektorátu, ešte stále rozradosteného z krásnych osláv MDŽ, príliš komplikovane na to, aby o nich premýšlali.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog