Buzz

Smrt? Smrd!
29 Mar 2015
Peter Breiner
Tento týžden sa umieralo vo velkom a ludia sú trošku zarazení. Nie div, takmer všetci sme vdaka pudu sebazáchovy antropocentristi a smrt nás zaráža. Prinajmenšom. Zmierit sa s nou nevie takmer nikto, aj ked je to jediná udalost, ktorá je v živote stopercentne nevyhnutná (dal by som aj dane, ale z lesa by sa na mna vyrútili ozbrojení menejštátnici). 
V mierach zarazenosti, smútku, frustrácie, nezmieritelného žialu ci dokonca bezbrehého zúfalstva sú dost presné rozdiely. Od priamych príbuzných a najbližších dlhorocných priatelov, cez ludí, ktorých sme mali radi a oni nás tiež, ludí, ktorých sme mali radi bez toho aby o tom presne vedeli, cez profesne, religiózne, názorovo ci národnostne spriaznených, náhodne stretnuvších až po genocídy tisícov úplne nezaujímavých ludí niekde daleko, o ktorých by sme ani netušili, keby nebolo informacného hluku.
Viem podla seba a nehovorte mi, že to nemáte rovnako. Ešte stále som dost zarazený z dvoch najbližších priatelov, ktorí zomreli pred tromi rokmi v priebehu troch dní. S Petrom Pištankom som sa rozprával vo štvrtok a zomrel v nedelu, tak ma zarazilo poriadne. Zarážanie pokracovalo. Ked to nemecký pilot-samovrah napikoval do Álp, zarazený bol každý, lebo lietame všetci. Verejné žialenie sa špecifikovalo. Operní speváci si zažialili za dvomi opernými sólistami, ktorí tam zahynuli, aj ked o nich dovtedy ani nepoculi. Ostatní žialili všeobecne.
Ide o to, ako velmi nám to pripomenie našu vlastnú smrtelnost, nad ktorou neradi premýšlame. Správy z onoho sveta sú celkom zriedkavé a nie príliš presvedcivé. Napriek najpresvedcivejšie deklarovaným vieram sa všetci snažia držat tohto pozemského cuda ako sa len dá. 


Chemikálie v našich mozgoch vyvádzajú podivné veci. Nútia nás zamilovat sa, žrat prášky, zrútit sa s lietadlom, prípadne vypit priemyselné riedidlo, ako to urobil Killgore Trout alebo mama Kurta Vonneguta. Ten o tom písal dost casto, dokonca aj žartovne. Málokto to dokáže a málokto dokáže žartovanie o smrti tolerovat. Strach nepustí a aby sme to nedali najavo, tak sa tvárime urazene, cnostne a majestátne.
A pritom je to lahké, lebo je to tak, ako Kurt napísal: "Zmysel života? Sme na tomto svete na to, aby sme si poprdkávali dokola." Najmä, ak na budúci týžden v Ženeve vyrobia v hadrónkolajdore ciernu dieru a všetkých nás to do nej vcucne. Sa nedoprdíme.

Become a Patron

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog