Buzz

Prasa na cele II., alebo - to nie je sardelová pasta.
30 Mar 2015
Peter Breiner
Dnes, pre porovnanie - ako sa s korupciou vysporiadala najvyvinutejšia a najdemokratickejšia krajina na svete.
Jednoducho: legalizovala ju.
Ak vás roztrpcuje slovenské zhánanie penazí vlastnou hlavou, v USA sa to volá lobovanie a tým pádom je to úplne v poriadku. Korporácie a banky dorucia financné príspevky a ako prílohu k peniazom aj návrhy zákonov, vypracované ich právnikmi. Investigatívni novinári sa nemusia namáhat hladaním digitálnych podpisov niekde hlboko v dokumentoch. Samozrejme, senátori a kongresmani v službách týchto firiem hlasujú podla inštrukcií.
Volby sú už skorumpované kompletne. Doteraz boli na príspevky od korporácií aspon nejaké limity, ale samotný najvyšší súd sa už nemohol dívat na to, ako sa korporácie trápia, že si nemôžu dostatocne kupovat politikov, tak schválil zákon, podla ktorého sú korporácie vlastne ludia a v rámci slobody prejavu si môžu robit s peniazmi co chcú.. A politici pískajú pesnicky, ktoré si ich financmajstri želajú. Demokracia. Vláda ludu.
Ak vás roztrpcujú slovenské schránkové firmy, banky a korporácie v USA presunuli svoje generálne riaditelstvá v podobe schránok alebo jedinej kancelárie do zahranicia, aby sa tak, pekne trhovo, vyhli plateniu daní. Medzi najväcšími firmami v USA vôbec nie je zvláštnostou, ak rocná výplata ich generálneho riaditela daleko prevyšuje sumu, ktorú spolocnost vyplatila na daniach.
Želaný a menejštátistami predpovedaný efekt prúdenia takto ušetrených penazí k celospolocenským efektom sa tiež nejako zabudol konat, kedže väcšina penazí z neplatenia daní, ušetrených medzerami v zákonoch a zákonmi samotnými, koncí v danových rajoch. Úplne legálne.
Ekonomickým poradcom prezidenta Obamu je clovek, ktorý so svojimi kamošmi bankármi spôsobil hypotékovú ekonomickú krízu, ktorej pôvodcov slúbil Obama rýchlo a dôrazne potrestat. Haha. Oproti tomu je nejaká stolicôcka v Bruseli detskou hrackou.

Ak máte dojem, že slovenský parlament je plný nie príliš kompetentných, bystrých ci charakterných jedincov, vládnuca strana bezohladne presadzuje záujmy svoje i svojich blahodarcov, zašíva skryté klucky do zákonov ci prípadne bojkotuje debaty o zásadných otázkach, všetko to bez problému nájdete aj v americkom Kongrese ci Senáte. Exponáty odtial by sa skvele vynímali v ktoromkolvek blázinci ci starobinci, po schvalovaní zákonov sa bežne zistuje, že zákonodarci schválili nejaké úplne iné, nesúvisiace zákony, umne ukryté v pôvodných a tragikomédie zvané filibuster sú na dennom poriadku. 
Ako príklad žiarivého intelektu je tu senátor Tillis, ktorý si myslí, že povinné umývanie rúk zamestnancov stravovacích zariadení po použití záchodu je drastický zásah štátu do osobných slobôd a malo by byt ponechané na slobodné rozhodnutie jednotlivca. Dúfam, že jeho najbližšie jedlo bude cerstvý šalát, rucne pripravený cerstvo z velkej potreby sa navrátivším kuchtíkom. Ach nie, pán senátor, to nie je sardelová pasta.
Guvernér štátu New Jersey a jeden z absurdného panoptika nádejných prezidentských kandidátov, ktorého brucho pokrýva zhruba dve tretiny štátu, prijal bohatiersky úplatok od jordánskeho krála. Samozrejme, urobil to až po tom, co svojim executive order zlegalizoval dovtedy zakázané prijímanie darov od cudzích politikov a hláv štátov. 
Je to ten istý guvernér, v ktorého štáte spôsobil Exxon enviromentálnu katastrofu. Súd uznal Exxon vinným a odsúdil ho k náhrade škôd. Prišla však klucka, za ktorú by sa nemusel hanbit žiadny slovenský politik - kedže Exxon podporuje guvernéra a je ešte aj nejako spojený s jeho právnickou kanceláriou, došlo k mimosúdnemu vyrovnaniu, ktorého výsledkom bolo, že Exxon napokon zaplatil takmer celé 3 percentá z predpokladanej sumy. Aby to bolo dokonalé, ani ten zlomok penazí guvernér nepoužil na odstránenie škôd, ale na plátanie dier v štátnom rozpocte, ktoré spôsobil svojim skvelým vládnutím. Jaj, mamo...Aby som cteným diskutérom ušetril prácu, musím dodat, že napriek zdaleka nie kompletnému zoznamu vážnych amerických problémov si teraz nemyslím, že svet je organizovaný temnými zákulisnými spiknutiami židovských bankárov. Rovnako si nemyslím, že ma chce oklamat úplne každý a najmä médiá. 
Chcem aby sa prestalo kradnút, klamat a korumpovat. Pácilo by sa mi, keby boli na Slovensku z verejnej služby plošne vylúcení všetci bývalí komunisti. Zem a Vek je psí grc a Savo vám nepomôže ani proti chorobám ani proti lekárskemu sprisahaniu. Ak nechcete nechat zaockovat svoje deti, želám celej rodine Darwinovu cenu.
Neviem o ideálnej krajine na tomto glóbuse, ale Rusko to celkom iste nie je. Podobne ako dr. Carnogurský, ani ja sa tam nemienim prestahovat. Len si dávam trošku menej ružové okuliare, než trebárs tie, ktoré som mal kedysi dávno, ked sme s Vladom Godárom rituálne utopili skriptá z marxizmu v jazere. Predsa len je z Williamsburg Bridge 2015 o Amerike lepší prehlad ako zo Zlatých pieskov 1977.
P.S. Ešte oprava vcerajšieho stlpceka, po telefonáte s mamou. Zub v telocvicni som teda nevybil Jožkovi Haladejovi, ale Lacovi Lošonczymu.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog