Buzz

Šábes v parlamente / Sabbath in the Parliament
17 Apr 2015
Peter Breiner


Tak si tu volkám a nejako sa mi nechce písat. Vcera som dokoncil jednu väcšiu objednávku (áno, obcas musím pracovat za peniaze, nájomné v NYC je neúprosné) a išiel som sa rozmaznat do divadla Shakespearom. Tri a pol hodinový Hamlet s Petrom Sarsgaardom ubehol ako nic, najmä ked som si popri nom mohol popíjat asi najlepšiu kávu v meste. A teraz som zlenivený, ale písat musím, uzávierka nepustí. Slová, slová, slová.
Keby som bol slovenský poslanec, mohol by som dodržiavat šábes ako oni. Akonáhle nastane piatok popoludnie a hrozí západ slnka, výkvet slovenskej inteligencie, charakteru a krásy sa rozbehne domov, dokonca aj uprostred údajne masívnej politickej krízy. Poslancom je to jedno, sú v politike na to, na co každý - aby stihli pocas jedného volebného obdobia za vodu. Aby som nekrivdil, nie všetci. Niektorí sú tam na to, aby zavodnili aj svojich príbuzných a dediny.
Voda je podla úrovne. Pre niekoho jachta v Monaku a hodinky za aké by sa ani mrtvy vajda nehanbil, pre iného plot ku kapustnej záhrade. Len nie za svoje. O slovenských tunelároch a ich prvých spolocnostiach písat nemusím a aj o povinnom vysielaní slovenskej popmjúzik som už všetko povedal. 
Nejaký zlomyselník mi poslal video, na ktorom madarónsky polyhistor a gigant ducha Roštáš Tibi (ako to, že ešte nikto neprišiel na to, že je to vlastne špión, ktorý sa za úcelom pripojenia južného a možno aj stredného Slovenska k Velkomadarsku pokúša ovládnut slovenské médiá??) v ukrutnej saténovej veste a pirátskej košeli prenikavo zavýja a sprevádza sa k tomu jednoakordovým štýlom, ktorý by nadchol aj Philipa Glassa. Už sa teším, ako bude Tibi v štvrtinovom pomere.


Podávam vyrovnané spravodajstvo: americký kongres práve schválil vela miliónov zelených na dalšie tri roky sexuálnej náuky na školách v štýle jedine abstinencia. Deti sa budú ucit o tom, že sex vedie k alkoholizmu a nezamestnanosti a všetky prezervatívy sú deravé. Americkí poslanci, ktorých podmienkou zvolitelnosti je denné tahanie pánaboha za nohy, opät nezaváhali a napriek tomu, že pán Božko nám kázal milovat a množit sa, pubertáci utrú zobák a všelico iné. 
Možno je dobre, že si poslanci berú na šábes volno. Možno by mali aj na dlhšie.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog