Buzz

Tajomný tunel v Karpatoch / The mysterious tunnel in Carpathians
15 May 2015
Peter Breiner


Fakt, že slovenský premiér a ceský prezident, dvaja giganti ducha a príklady cestnosti, charakteru, etiky a fajnového gentlemanstva, sa za asistencie výberu svetových diktátorov zišli v Moskve (kde už inde sa títo prognostickí birmovanci zídu?), aby sa o niecom dohodli, vo mne vyvolal záchvat zúfalého veselia. Slzy dojatia mi vyhrkli, ked som si precítal, že chcú na Morave vybudovat Panamský prieplav, dokonca aj s tunelom, do ktorého sa zmestí lod. Obcania Cárov, Kútov a Levárov už od pádu komunizmu márne poriadali prosebné púte za lodný tunel v Karpatoch. Verne šuviks, ale lodivoda vyveštil.Viem si predstavit, ako obaja prelestní reprezentanti závistlivo poškulovali nielen po výdobytkoch sovietskej vedy a techniky, vo chvílach, ked práve fungovala. Srdiecka sa im museli rozbúšit, ked pozorovali, co sa deje s novinármi, ktorí kladú nepríjemné otázky. Ked videli aké dômyselné a spravodlivé zákony proti nepriatelom štátu a propagande sa v cárskom Sovietistane schvalujú a ako herci, ktorí kritizujú bátušku najjasnejšieho a odmietajú prijat vyznamenania z rúk jeho najsvätejších, v záchvate kajúcnosti si hlavu o stenu tak oddane udierajú, že ich mrtvych v kaluži krvi nájdu.
Obaja svorne si myslia svoje o clenstve v NATO. Nebyt toho, dnes by novinárski neprajníci neboli ignorovaní vládou, ale pekne by sedeli vo väzení, v emigrácii alebo v urnicke doma u rodiny. Sral pes medzinárodnú izoláciu, komunisti nikdy velmi na cestovanie neboli, dovezú si domov co len chcú a za vysokým plotom, oddelení od bosákov, si to užijú. Že demokracia - dobrý vtip.  
Možno sa im to aj podarí, malými krôcikmi, kým je ideálny západný svet zamestnaný svojim vlastným pozvolným rozpadom. V osemdesiatych rokoch hovorili tri štvrtiny študentov amerických univerzít, že študujú preto, aby získali vedomosti a lepší obraz o svete a zmysle života. Minulý rok tvrdilo 82 percent, že chcú co najviac zarobit. Nic iné. Už im došlo, že ani demokracia, ani sloboda nie sú pre chudobnú chamrad. 


Tunel, do ktorého sa zmestí lod, nebude na Slovensku problém. Súcasná súpravicka papalášov už vybudovala bez problémov niekolko, do ktorých sa zmestila celá, na kost ohlodaná krajina. Jedna cast jej obyvatelov už prestáva verit komukolvek okrem vierozvestcov internetových bludov a putinových apoštolov a druhá nevie a nikdy nebude vediet, že keby volili o trošku menej chamtivejších a bezocivejších panovníkov, mohlo Slovensko a jeho budúcnost vyzerat lepšie. Dokonca aj v hokeji by sme mohli postúpit. Ibaže... viete o nejakých?
P.S. Nie, nemám riešenie, len si tak frustrovane blogujem. Ale na druhej strane, nie som ani v parlamente, ani vo vláde. A od nich to tiež, zdá sa, nikto velmi nežiada. Aspon nie v pocte dostatocnom na to, aby to vzbudilo nejakú pozornost.

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog