Buzz

Nezamýšlané dôsledky / Unintended consequences
22 Jun 2015
Peter Breiner
Všetko co robíme, je s nejakým úmyslom. Casto aj s následkami, ktoré pôvodca, ani nikto iný, nepredpokladal. Od bežných záležitostí, ako oženit sa zavcasu a prirýchlo, až po pomoc afghánskym mudžahedínom proti ruským okupantom. Z nežného manžela sa vykluje agresívny ožran a z okupovaných chudákov vyškolení a ozbrojení teroristi. Kto to mohol vediet?
 Zo snahy o vytrhnutie proletariátu z úplnej biedy sa vyvinulo storocie komunistického teroru. Z teoreticky správneho pokusu o úplnú rovnoprávnost sa vyklula absurdná politická korektnost. Z trhovej ekonomiky máme oligarchický teror. Z ohladuplnosti k akejkolvek menšine sme sa dostali k cenzúre a autocenzúreZ multikulturalizmu vznikla rasová neznášanlivost. Z demokracie legalizovaná korupcia. Zo štrngania klúcami povstali vlády komunistických pohrobkov, krajina znicená privatizérmi a Hitlerov otvorený obdivovatel organizujúci demonštráciu slušných v uliciach hlavného mesta.
V pomerne lavicovom New Yorkeri som cítal velkú reportáž o vycudovaných belgických nemoslimských rodicoch, ktorým imámovia zvádzajú deti (400 len z Belgicka) do ISIS do boja za svetový kalifát. Aj úplná náboženská sloboda má neželané dôsledky.
Kým sa veci diali lokálne, následky sa väcšinou dali odstránit. Dnes sme globalizovaní a všetko so všetkým súvisí rýchlo a dôkladne. Internet rozširuje obzory, ale jeho plastiková demokracia zrovnoprávnila aj hlupákov a zloduchov, takže sa na webstránke slovenského prezidenta docítam, že mu slušný, tradicne a rodinne založený diskutér chce podpálit palác a vykynožit rodinu.
Univerzálny liek na nekonecnú hlúpost a lakomost je v nedohladne, pohlad na bytosti stvorené na boží obraz zúfalý a ja sa teším, že som za polovicou. Možno sa mi podarí zomriet, než sa všetky neželané dôsledky scítajú.
Napriek výborne vyzerajúcim organizáciám, zjednotenej Európe a dobre zaplateným politikom to vyzerá, že nikto nevie ako vyriešit ISIS, utecencov, roztvorené ekonomické nožnice, všeobecnú korupciu, grécky dlh, hrozbu nezvládnutelnej vírovej epidémie alebo masu hlúpych nazlostencov, ktorí netušia, že ich krajinu nepustošia imigranti, ale tí najlepší z vlastných.
V den konania elegantnej a exkluzívne obsadenej konferencie o globálnej bezpecnosti pochodoval pod jej oknami hitlerjugend a akcie sa nijako nepretali. Na ulici nebol ani glob, ani sec.
Ešteže v tom case bol na Kapitulskej skvelý koncert gitarovej hudby v záhrade albrechtovského domu, oázy noblesy, vkusu a zdravého rozumu. Nevyváži, ale pomôže prežit.
FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog