Buzz

Áno, je to Rio de Janeiro / Yes, it is Rio de Janeiro
10 Jul 2015
Peter Breiner
Sedím v bazéne na štyridsiatom poschodí hotela Windsor Atlantica na pláži Copacabana v Riu de Janeiro. Biele nohavice sú v kufri. Vedla mna tanierik s modrým prúžkom a na nom minerálka.Nemôžem nespomínat na Ostapa. Pácilo by sa mu tu. Vlastne takmer všade. Jeho podnikatelské metódy z obdobia NEP-u sa stali všeobecne úplne legálnymi, volajú sa trhové hospodárstvo a mnohí obcania z nich mávajú pravidelné vlhké sny. Rohy a kopytá pretavené do dialníc, hokejových klubov a zdravotníckych zariadení sa stali základom hospodárskej politiky sociálnych demokratov. Akurát Funt, ktorý si všetko za každého odsedel, sa stal nepotrebným, pretože benderovské podnikanie je dnes nevyhnutnou súcastou svetovej ekonomiky. 
Korejko je ministrom financií a kufrík neschováva. Uložil ho na Cypre. Tridsiati synovia porucíka Šmidta, všetci hlúpi, niektorí priam neprícetní, sedia v parlamente. Ich telá nevynáša nikto.
Zopár vecí sa zmenilo, ale Rusko ostalo takmer také ako za Ostapa. Stále vládne bátuška-psychopat, ludia sa strácajú, cudzinci sú podozriví, židia sú podozriví a autori krížoviek si musia stále dávat velký pozor. Intergalaktická olympiáda nebola vo Vasiukách, ale v Soci, rovnako úspešne rozkradnutá. Cesty neopravoval nikto od 1930. Najlepší sovietsky automobil je stále Antilopa Gnu. Komunistov neubudlo. Nikde. A každý chce klúce od bytu, v ktorom sú peniaze.
Môj úplne prvý novinový clánocek, napísaný v roku 1988, ešte za komunizmu, ale už pomerne bezzubého, bol proti hlupákom a kariérnym komunistom.  Volal sa Nie, nie je to Rio de Janeiro. Uplynulo 27 rokov a ja pokracujem, akoby sa nic nezmenilo. Keby som nesedel v tomto bazéne, asi by som bol o poznanie zúfalejší. Mal som štastie a tak ako si Ostap letisko Velkých Vasiuk s priamymi linkami do Los Angeles a Melbourne vyfantazíroval, ja som sa z Humenného nejako ocitol v Rio de Janeire, Hong Kongu ci v New Yorku naozaj.
Za mnohé v mojom písaní dakujem práve Ostapovi. Asi rovnako ako jeho tvorcovia by som si dnes želal, aby prestal byt taký nepríjemne aktuálny. O Ostapovi sa velmi dobre cíta a jeho zžieravý sarkazmus je príjemná úlava. Ale iba do chvíle, ked si uvedomíme, že sa máloco zmenilo.
Treba písat dalej.
Starý žid rozpažil a chystá sa odletiet


FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog