Buzz

Kyvadlo na druhej strane / Pendulum on the other side
21 Oct 2015
Peter Breiner
Pred pár rokmi som napísal, že sa neteším na to, ked sa historické kyvadlo prehupne z miestami absurdnej multikulturálnosti na opacný kraj rozkmitu. Už je to tu.Multikulturálne tolerantná a politicky korektná Amerika má momentálne na jednom krídle bandu moronov, ktorí sa už velmi ani nesnažia skrývat, že sú obmedzení rasisti a xenofóbi. Budujú múry a posielajú Mexicanov-znásilnovacov domov. O južanských susedov, túžiacich po návrate otrokárstva, nikdy núdza nebola.
V slušnej a oficiálne ušlachtilo-férovej Kanade ma pred 15 rokmi zavolali do synovej školy, aby mi oznámili jeho hrdelný priestupok. Desatrocný zlocinec použil na opis pakistánskeho spolužiaka slovo “Paki” a tak sa dopustil smrtelného rasismu. Nepomohlo ani to, že bol pomerne cerstvý pristahovalec a netušil, že používat niektoré slové sa nielen nepatrí, ale aj kruto tresce. Dnes kanadský premiér stavia volebnú kampan na rasistických a protimoslimských sentimentoch a volebné procedúry prispôsobuje severokórejským štandardom.
Rusko? Od cárskeho teroru a totality sa cez dlhý rozkmit k bolševickému teroru a totalite rýchlo vracajú k cárizmu. Akurát, že imperátor bol generál a bátuška prezident len podplukovník.
Madari vykopali svojich najstarších králov a urobili genetický výskum. Výsledky nemôžu publikovat, lebo tri štvrtiny ich genetického profilu pochádzajú z Pakistanu a je otázne, co by v takom prípade bránili pred utecencami ako svoju pôvodnú kultúru.
Izraelská vláda rovnako nerada publikuje archeologické výskumy, ktoré sú v rozpore s tvrdeniami o vecnom vlastníctve posvätného územia.
Slovensko nepotrebovalo kyvadlo. Neubehlo vela casu od doby, ktorá sa rázne vyporiadala s nekrestanským prvkom v novom štáte. Kultúrne cudzorodý vydridušský vred, ktorý zbedacoval Slovákov úžerníctvom a alkoholom, bol naložený rozhorcenými národovcami do vagónov a splynovaný. Kedže táto generácia ešte ani velmi nevychladla, bude to celkom plynulý prechod do epochy vyhánania kultúrne cudzorodých utecencov, ktorí by mohli zbedacit Slovensko rafinovanou kombináciou kradnutia pracovných príležitostí so simultánnym ožobracovacím poberaním príspevkov v nezamestnanosti.
Nie, neznamená to, že máme prichýlit teroristov a tolerovat moslimských fanatikov, ktorí naozaj existujú a robia velmi zle. Ale pseudohrdinov, co nás holou hrudou ochránia pred imaginárnym vpádom, tiež nenacim. Keby bolo ozaj coho sa bát, spoznáme to podla toho, že tí, ktorým na Slovensku najviac záleží, sa vyparia do danových rajov. Zatial skutocní slovenskí hrdinovia prebalujú malé deti v hrozných táboroch na srbskej hranici, bez velkej publicity. Len tak, aby bolo trošku lepšie na svete.
 Ja som bol na Slovensku a velmi som sa tešil zo spolužiakov z konzervatória po 40 rokoch. Videl som super košickú Tabacku, dobrú premiéru v ich opere, zahral som si s Triangom na bratislavskom hrade


a podarilo sa nám vypredat koncert v Bystrici, co vraj nie je lahké…ale po tom, co Kotleba zakázala zvyšok kultúry, aj tango sa hodilo. A košické Gesko bolo do posledného miesta vypredané tiež. Gejza a Tomi a Janka urobili dobrý kus roboty. Obcas sa dá žit. Otázka dna, možno aj pre celý glóbus, asi znie - ako daleko sa kyvadlo dostane tentoraz?

Become a Patron

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog