Buzz

Strach / The Fear
21 Nov 2015
Peter Breiner
Dávajú nám tí extrémisti zabrat, clovek ani nevie, na co skôr reagovat. 
Zacnem osobnými skúsenostami. Predvcerom vecer som hral futbal v presbyteriánskom kostole na 105. ulici. Nastúpilo proti nám  štvorclenné družstvo arabsky hovoriacich mladých mužov v ciernych dresoch. Jeden z nich mal na tricku nápis Martyrs never die (Muceníci nikdy neumierajú). Rozstrielal som ich na kúsky. Než sa stihli spamätat, mali ich tam odo mna pät, nekompromisných a presne mierených. A to ani neviem, ci boli moslimovia. V New Yorku to splýva. Je  pravdepodobné, že v dalších fotbalových družstvách, v ktorých hrám ešte nejakí budú, ale kolko ich je a ktorí to sú, netuším. 


Pred rokmi som letel z Istanbulu do Ankary. Okrem organizátora koncertov sedel vedla mna chlapík, ktorého na letisku vítala delegácia s kvetmi. Bol to vtedy ešte primátor Istanbulu, budúci architekt zmeny Turecka zo sekulárneho na viac moslimský štát, potažmo diktatúru, Erdogan. Pocas letu sa správal slušne, nemliaskal. Organizátor koncertov bol tiež moslim, ale zároven slobodomurár a milovník single malt whisky. Trval  na tom, aby sme si aj s dalšími clenmi slovenského komba, dali vždy pred koncertom jednu na guráž. Potom kombu vybavil velmi dobré koncerty v USA.

Palestínsky študent Maher so svojim bratom Marwanom mi pomáhali v Bratislave stahovat klavír a Maherov syn Radovan je môj velký fanúšik na Facebooku.
Mal som v živote štastie, pocas 9/11 som ešte nežil v New Yorku, ked som mal koncerty v Izraeli, nezažil som teroristický útok, (okrem chlapa v obecenstve, ktorý odmietal prestat vyrušovat, až kým ho moja mama nespacifikovala) takže moje osobné skúsenosti s moslimami sú skromné a jednostranné. Ale aspon som nejakých ozajstných stretol.
Samozrejme, islámsky extrémizmus a teroristi sú nepopieratelný fakt a zasahuje nás  všetkých. Okrem socioekonomických faktorov a velmocenských politických aj vojenských zásahov, majú islámske krajiny smolu aj v tom, že islám je ešte v puberte, na rozdiel od svojich starších bratov. Židia si svoje odkrútili v starozákonných casoch a krestania sa za dvetisíc rokov tiež celkom slušne vybláznili. Mrtvol neúrekom. 
Dalšia smola je v tom, že ostatné náboženstvá existujú poväcšine v sekulárnych štátoch, takže prípadných extrémistov držia ako-tak pri zemi civilné zákony a tažko je spolunažívat s krajinami, kde majú ako normu šáriu a iné stredoveké nezmysly. Všetci vedia, že na pubertáka by bolo najlepšie pár poza uši, ale tento puberták má naftové zásoby.
Pocúvat niektorého z drbnutých islamistov ako blúzni o svetovom kalifáte alebo ociste islámu pred súdnym dnom, je rovnako absurdné ako vyhlásenie izraelského rabína, že atentát v Paríži je trest Európe za holokaust ci republikánska konferencia v USA, kde delegáti rozoberajú, ci je lepšie homosexuálov zhadzovat z útesu alebo kamenovat. 
Poradím vám ako vybabrat s teroristami a prestat sa bát a znervóznovat - nesledujte správy, necítajte noviny, vykašlite sa na Internet. Ono je to totiž jedno. Císla nepustia. 
Pravdepodobnost, že zahyniete pri teroristickom útoku je  stále mizivá, najmä, ak žijete na Slovensku. To, co sa stalo v Paríži je tragédia a to, preco sa to stalo je idiotské a odporné. Ale rovnaký pocet ludí zahynie každý rok v New Yorku na zrážku so súpravou metra. A v USA zahynie rocne rovnaký pocet ludí na to, že ich zastrelí dieta pod 10 rokov volne prístupnou zbranou.
Boko Haram zabili v Nigérii už 17000 ludí. To je akoby niekto vyvraždil celý Kežmarok. Nigéria je krajina v Afrike, asi 20 krát väcšia ako Slovensko, a žije tam 36 krát viacej ludí ako na Slovensku. Boko Haram sú islámski teroristi. 

Ale aj s teroristami sa dá žit. V Izraeli majú teroristické útoky takmer denne. Posledný mali dnes. Pät mrtvych, z toho jeden americký turista. Mimochodom, však ste o tom ani len netušili? Nejdem sa vôbec púštat do diskusie kto je agresor a preco a ktoré územie je cie, lebo je to len další neriešitelný problém, ale jedno je isté - už si zvykli. Na letisku strávite síce celý den, ale už aj deti vedia, co majú robit ked pocujú sirénu, dospelí zavolajú záchranku, policajti a vojaci si urobia co majú a život ide dalej. 
Dokonca aj rozmýšlat nad tým je zbytocné - ludia s väcším prehladom a lepšími informáciami než my, zatial nic nevymysleli. Mali by ste dokonca prestat cítat práve tu, lebo to bude len horšie.
Problém má množstvo prícin i úcastníkov. Môžeme zacat ktorýmkolvek rozhodnutím, ktoré velkí hráci v oblasti urobili - takmer všetky sa ukázali ako zlé. Rusi v Afghanistáne, ozbrojovanie mudžahedínov, Irak, Irán, dodávky zbraní každého každému, frustrovaní a neadaptovaní a sociálne ostrakizovaní imigranti po celej Európe, všeobecná ludská úchylka hladat univerzálne riešenia v absurdných náboženstvách... 
Belgicania sú  prekvapení, co sa im nakotilo a pritom už v júni uverejnil New Yorker rozsiahlu reportáž o podhubí a verbovaní mladých do ISIS v Belgicku. Dokonca sa to volalo Cesta k džihádu. Asi nemajú predplatené.
Politici musia ukázat takzvané rázne riešenia, takže francúzsky prezident vyhlásil, že je vo vojne, ale len dialkovej. Bude sa bombardovat a dronovat a cakat. Živú silu momentálne nepošle nikto. A bez nej sa to len tak neporieši. Je reálny predpoklad, že ISIS niekam pred bombardovaním zalezie. Samozrejme, ak budú v terore pokracovat a mediálno-volicský tlak sa bude zväcšovat, všelico sa môže zmenit. 
A ako sa dá poznat kto je vlastne cí nepriatel? Assadov nepriatel je jeho opozícia, proti ktorej mu pomáhajú Rusi. Teraz si Assad bude trošku volkat, lebo bez neho sa bude tažko  v regióne cokolvek robit. Rusom ide hlavne o to, aby vyzerali ako akcieschopná velmoc a Putin ako Robur. 

Turci potrebujú dat na poriadok Kurdov, takže sa im až tak velmi nehodí, aby sýrski Kurdi vyhrávali nad ISIS, lebo by mali navrch. Pritom Kurdom ani tak nejde o to, aby vybili ISIS, ale o územie, ktoré by mohli získat, prípadne o to, aby iracká vláda nezosilnela, lebo si chcú udržat iracký Kurdistan.
Izrael sa bude pobavene prizerat a užívat si, že palestínske problémy boli odsunuté. Problémom, ktoré sú medzi Sunnitmi a Šíitmi a Kurdami a Alawitmi a Libanoncami a Jordáncami, nemožno obycajnou hlavou rozumiet, ale vdaka nim Saudi, ktorých hlavný nepriatel po kmenovej linke je Irán, nebudú podnikat proti ISIS nic.
Saudská Arábia. Milá krajinka, nerušene v stredoveku, stínanie hláv, kamenovanie žien, ktoré sa nechali hromadne znásilnit, cenzúra a tak. Napriek tomu požívajú saudskí princi v celom civilizovanom svete totálnu imunitu voci všetkému. V OSN predsedajú komisii ludských práv, co tiež niekto odhlasoval a britský princ Charles sa práve vrátil už z neviemkolkej návštevy, kde dohodol masívnu dodávku bojových lietadiel. Podla všetkého sú teda Saudi spojenci, až na to, že nie sú. A ešte aj financujú mešity a imámov, ktorí potom robia nábor do ISIS. Pekne sa to zamotáva, všakže?
Utecenci. 
Ja som viacnásobný imigrant, ale išiel som legálne a papierovo, lebo v Ceskoslovensku ani v Kanade vojna nebola. V Sýrii a prilahlých krajinách sa dost urputne bojuje. Niekolko miliónov ludí uteká o život a podla pomerne platných konvencií majú nárok na azyl. Cestné slovo, neviem si predstavit, že by si jedného dna nejakých sedem milónov ludí povedalo, že sa im nepácia ich ekonomické pomery a zobrali by sa kadelahšie.
Iste, nejakí ekonomickí migranti sa tam pripletú, možno aj prípadný terorista. Osobne si myslím, že ak si už nejaká firma dá robotu s plánovaním teroristického útoku, tak jeho vykonávatelom naplánujú príchod na pracovisko jednoduchším a spolahlivejším spôsobom, než je pripletenie sa medzi milióny azylantov. Skúsenosti dokonca hovoria, že to tak spravidla aj robia.
Logika, súcit ci normálne neplatia. Hysterické, agresívne a vulgárne odmietanie azylantov nie je nicím obmedzené a všade s ním majú výdatné skúsenosti. V mojej starej vlasti bolo máloco tak dobre zorganizované ako arizácie a deportácie. A to dokonca boli obcania krajinky, len vyhlásení za cudzorodý prvok, ktorý ohrozoval kultúru a blahobyt. 
Moja nová vlast sa tiež velmi nemá historicky cím chválit. 1939 - lod St. Louis s 908 židovskými utecencami bola vrátená od brehov Floridy a polovica z pasažierov zahynula v holokauste. Tiež panoval slušný kosenzus v tom, že ich netreba prijat, lebo sa nebudú vediet adaptovat a mohli by byt medzi nimi zamaskovaní nacisti. Nic sa nezmenilo. 
A po Pearl Harbour internovali svojich vlastných obcanov japonského pôvodu. Teraz sa to prezentuje ako cierna škvrna v histórii USA. 
Duševní mrzáci okamžite nasadli na tento vlácik a jeden z nich, kandidát na prezidenta Trump, už požaduje internáciu Sýrcanov, zatvorenie všetkých mešít a registráciu mohamedánov. Predaj strelných zbraní regulovat neslobodno, to je tabu téma.  Sýrcanov sa treba bát a treba zaviest koncentracné tábory, ale fakt, že 2000 ludí zo zoznamu osôb podozrivých z terorizmu si už kúpilo strelnú zbran, je úplne v pohode. Opät, štatistiky nepustia: za posledné štyri roky prijali USA 2000 sýrskych utecencov. Pocet zatknutých alebo vyhostených pre terorizmus - nula. Pocet slobodných mužov vo vojenskom veku - 40.
Napriek tomu dnes v Chicagu meškali dve lietadlá, lebo nejaký blbý hysterický pasažier odmietal nastúpit, kým budú v lietadle arabsky rozprávajúci spolucestujúci s podozrivou bielou krabickou. Dvaja Arabi boli americkí obcania a v krabicke mali zákusky. Takto to zacína.
V Polsku mali demonštráciu proti sýrskym imigrantom, ale na záver spálili bábku ortodoxného žida, pre istotu a kvôli tradícii.
Slovenský premiér by pokojne mohol byt krajne pravicový republikánsky kandidát na  amerického prezidenta. Napriek tomu, že o sebe tvrdí, že je sociálny demokrat, americké trio Tramp, Jeb a Krúž má  proti migrantom rovnaké argumenty  - treba prijímat iba krestanov a radšej ani tých, lebo by si nezvykli na pocasie.


Strach. Ludia sa boja. Nevedia presne coho, ale šírenie paniky je epidemické. A pritom EU financuje utecenecké tábory v Iraku, kde sú tri milóny ludí, ktorí zatial nejdú dalej. Malinké krajiny ako Libanon a Jordánsko hostí dalšie milióny utecencov.  
Na Slovensku zatial žiadni nie sú, ale prevládajúca rétorika znie, akoby sa po chodníkoch válali mrtvoly udatných bojovníkov proti džihádu a ich znásilnené manželky a v Žiline na námestí stála narýchlo postavená mešita.
V realite Slováci umierajú predcasne a hromadne na mizernú a rozkradnutú zdravotnú starostlivost a stresy z nefunkcnej štátnej správy a skorumpovanej justície. Ale kvôli tomu žiadna panika neprepukla.
Dobre je, že sa budú školit elitné vojenské a policajné jednotky, to sa vždy hodí. Jedna z prvých lekcií by mala byt dorucovanie predvolanky na súd predsedovi vlády. To im  nejde.

Niektoré reakcie sú vystrašené, niektoré hanebné. Menit kvôli teroristom ústavu a umožnit väzbu bez súdu, by neznelo absurdne vo vyššie popísanej situácii. Takto je však jasné, že sa už po neviemkolký raz manipuluje ustráchané obyvatelstvo, aby sa ešte lepšie dalo ovládat. Ked sa takto pomenia zákony, aj z novinárov, karikaturistov a inak nepohodlných obcanov sa dajú vyrobit teroristi.
[Doplnok: predošlý odsek som písal 20. novembra. 21. novembra slovenský premiér napísal toto: "...denník Sme, ktorý sa vo svojej posadnutosti boci vláde SR v otázkach teroristického ohrozenia úplne pomiatol. Až sa stáva nebezpecným...Na mimoriadnu situáciu - mimoriadne opatrenia...". Robí zo mna jasnovidca. A co je najsmutnejšie, riadi sa do bodky návodom od dost neprijatelného autora]
Nie je to slovenské špecifikum, väcšina politikov vycítila príležitost na populistické orgie, "bezpecnostné" opatrenia a masové odpocúvanie. Vydavky na zbrojenie sa nikto neodváži obmedzovat. Zase jedna vec, co sme si stále mysleli, že musí byt komunistická propaganda a ono je to pravda. Nafta a zbrane rozhodujú.
A potom je zopár jednotlivcov, ktorí sa prosto nemôžu dívat na utrápené a choré deti  a  idú pomáhat na hranice. Len tak, nerozmýšlajúc nad dôsledkami. A v synagógach v Amerike a Kanade sa robia zbierky na sýrske rodiny.
Jasné, treba to robit racionálne a bezpecne. Vo svete, v ktorom sú dost viditelné známky systémového kolapsu, kde oligarchický kapitalizmus priepastne zvyšuje rozdiely medzi ludmi, budú takéto neplánovane putujúce masy existujúce problémy len zväcšovat a ešte sa k nim pridajú aj nepredpokladané následky. 
Ale ak Rusom preskocí ešte viac a  trebárs Ukrajina, na ktorú sa medzicasom trošku zabudlo, sa stane miestom vojnového konfliktu, ktorý sa prevalí cez hranicu, cez ktoré už vrtulníky lietajú ako sa im zachce, môžu sa Slováci ocitnút v situácii utecencov ako nic. 
Netreba sa bát ani o kultúru, najmä nie tí, ktorí s nou prichádzajú do styku len ked si špárajú medzi prstami na nohách a v živote nepoculi o Slovákoch, co sa o nu pricinovali a pricinujú každý den.
 

  


A ak by aj došlo k najhoršiemu, sme na to pripravení. V niektorých ludových pesnickách stací zmenit jedno písmenko, aby boli ideovo prípustné aj pre džihád. Môžeme zacat všeobecne oblúbenou "Dnes je sobota, šárija juchachá, ten posledný den-", ktorá zároven  citlivo poukazuje na súdny den po ociste islámu.
Ved viete, ešte dva-tri také útoky ako bol Paríž a od samej bezpecnosti sa nám celý systém zrúti ako domcek z kariet. Bude aj po demokracii, aj po trhovom hospodárstve.
Dovtedy by som odporúcal, aby sme sa upokojili. Ved najhoršie, co sa vám môže stat je, že umriete a to vás jedného dna neminie tak ci tak. Nebude lepšie si to dovtedy užit v klude a snažit sa aby vám, ludom vo vašom okolí a prípadne aj ostatným, bolo lepšie?
Ja som sa tiež rozhodol, že dám random act of kindness a pozvem moju mamu na návštevu New Yorku. A dozvie sa to odtialto, aby bola sranda. Skúste aj vy nieco podobné.

Become a Patron

FEATURED POPS PROGRAMS

Peter travels worldwide conducting full-length programs of his own arrangements of popular repertoire often doubling as piano soloist


PROGRAM SAMPLES

FEATURED CLASSICAL PROGRAMS

Peter's internationally acclaimed arrangements of classical repertoire are available as full programs or individual works. Conducted by Peter, they have been featured in the Chicago Tribune's annual "10 Best Classical CDs".

FEATURED MULTIMEDIA

A documentary about 2012 recording of Mussorgsky and Tchaikovsky for Naxos with New Zealand Symphony Orchestra

A new Transmedia project based on Peter's new, 100-minute symphonic piece, with multi-layered videos and web projects

PRESS KIT

Lists of compositions, arrangements and recordings databases, reviews and other relevant tidbits to be found here

My blog